Agrowłóknina

Agrowłóknina jest materiałem przypominającym tkaninę, przeznaczonym do zastosowań ogrodowych oraz jako rozgraniczenie i wyściółka w doniczkach. Agrowłóknina może wydajnie chronić przed mrozem oraz w znaczącym stopniu ograniczyć rozplenianie się chwastów. Ważny jest jednak właściwy dobór agrowłókniny oraz jej odpowiednie ułożenie.

Czym jest agrowłóknina?

Agrowłóknina już w samej nazwie zawiera zarówno swój skład, jak i przeznaczenie. Materiał tkany jest z włókien propylenowych, ale o splątanej nieregularnej strukturze, koniecznie z odciśniętymi rowkami. Propylen czyni ją mocną i wytrzymałą, a odpowiednia budowa zapewnia właściwą cyrkulację powietrza oraz przepuszczalność dla wody. Agrowłókniny w handlu dostępne są w różnych kolorach i gramaturach, sugerujących przeznaczenie danego typu i w rolkach o długości nawet 100 m oraz szerokości od kilkudziesięciu centymetrów do ponad trzech metrów. Materiał w dobrej kondycji wytrzymuje na podłożu od trzech do czterech lat.

agrowłóknina

Rodzaje oraz sposoby wykorzystania agrowłókniny

Istnieje kilka rodzajów agrowłókniny o konkretnym przeznaczeniu:

Agrowłóknina do ściółkowania

Agrowłóknina do ściółkowania jest produkowana w kolorach ciemnych. Najczęściej jest to czerń, ale występują również barwa brązowa albo ciemna zieleń. Grubość agrowłókniny do ściółkowania wynosi od 2 do 3 mm, a gramatura w granicach 50-100 g/m². Zalecane jest stosowanie przykrycia na agrowłókninie, np. żwiru, drobnych kamyków lub kory, ponieważ nieprzykryta ciemna agrowłóknina mocno chłonie promienie słoneczne, co podnosi temperaturę podłoża.
Właściwość tę można wykorzystać przy uprawie warzyw ciepłolubnych, np. oberżyny, czy pomidora, ale przy wielu innych gatunkach jest niekorzystna. Nadmierne ciepło w podłożu grozi przegrzaniem korzeni roślin, a także wysusza glebę.

Agrowłóknina do okrywania roślin

Agrowłóknina do okrywania roślin ma z kolei barwę białą, a jej gramatura nie przekracza 50 g/m². Biała barwa agrowłókniny ma tutaj zasadnicze znaczenie, ponieważ taki kolor odbija światło słoneczne. Okrycie rośliny białą otuliną utrzymuje względnie podobną temperaturę przez całą dobę, nie stwarzając ryzyka wahań pomiędzy podgrzaniem w dzień, a mocnym schłodzeniem podczas często mroźnej nocy.

Z agrowłókniny do okrywania wytwarzane są rękawy ochronne z polipropylenu. Są wygodnym sposobem na zabezpieczanie pojedynczych roślin. Rękaw wystarczy przyciąć do odpowiedniej długości, a następnie końcówkę związać sznurkiem. Taki kaptur świetnie sprawdza się jako ochrona przed mrozem i wiatrem, także roślin zimujących na tarasie lub na balkonie.

agrowłóknina

Agrowłóknina biała wiosenna

Agrowłóknina biała wiosenna jest najlżejszym typem spośród agrowłóknin. Jej gramatura oscyluje pomiędzy 15 a 30 g/m², chociaż najczęściej są to liczby 17, 19, oraz 23. Jest idealna do okrywania uprawy zaraz po siewie wczesnowiosennym, a także po wschodach. Ma dużą przepuszczalność, a jednocześnie bardzo dobrze chroni wschodzące rośliny zarówno przed przegrzaniem, jak i przed pojawiającymi się często wczesną wiosną przymrozkami. Taką lekką agrowłókninę można także z powodzeniem stosować w doniczkach w celu oddzielenia warstwy drenażu, np. keramzytu od warstwy gleby. Tutaj agrowłóknina chroni przed niekorzystnym zlepianiem się obu warstw.

Geowłóknina filtracyjna

Geowłóknina filtracyjna jest już materiałem do zastosowań poza ochroną roślin. Doskonale sprawdza się do wykładania oczek wodnych oraz nawierzchni na posesjach. Służy jako materiał separacyjny stabilizujący podłoże pod ścieżki, czy podjazdy z kostki brukowej.

Prawidłowe zastosowanie oraz mocowanie agrowłókniny

Agrowłókniny ściółkowej ciemnej nie układa się na podłożu z marszu. Musi ono zostać oczyszczone oraz spulchnione, a następnie dobrze wyrównane. Ułatwieniem jest fakt, że agrowłóknina nie ma lewej i prawej strony, ale może być pod tym względem ułożona dowolnie.

Układanie agrowłókniny ściółkowej po kolei:

• rozwiniecie rolki do pożądanych długości oraz przycięcie pasów na wymiar;
• w sytuacji wstępowania na danym terenie roślin, np. niewielkich krzewów lub krzewinek można dokładnie wymierzyć, a następnie naciąć materiał w kształt krzyża lub litery X o rozmiarze pozwalającym na ułożenie agrowłókniny na podłożu;
• przymocowanie agrowłókniny do podłoża za pomocą plastikowych lub metalowych szpilek, a także połączenie poszczególnych pasów materiału;
• jeżeli na danym terenie mają zostać posadzone rośliny, należy naciąć również na kształt krzyża miejsca ich wysadzenia. W tym celu najlepiej poustawiać przygotowane do wysadzenia rośliny dokładnie w wyznaczonych miejscach i nacinać agrowłókninę dopiero po wizualnym zaakceptowaniu efektu rozstawienia;
• w sytuacji konieczności usunięcia części agrowłókniny przy sadzeniu albo do przełożenia przez roślinę istniejącą należy powstałe zbyt duże otwory także zabezpieczyć dodatkowymi pasami materiału;
• na agrowłókninę nałożyć przygotowaną ściółkę, czyli korę, kolorowe zrębki drzewne, czy warstewkę drobnego tłucznia.

agrowłóknina

Układanie agrowłókniny lekkiej wiosennej odbywa się natomiast na terenie wysiewu lub już po wykiełkowaniu roślin, ale w taki sposób, by materiał nie blokował roślinom wzrostu. Najczęściej agrowłóknina układana jest więc na niskim rusztowaniu wykonanym z wbitych w ziemię patyków, np. bambusowych, z brzegami zabezpieczonymi ziemią albo kamieniami lub cegłami.

Jak wybrać dobrą agrowłókninę?

Często zamiennie używa się nazw agrowłóknina oraz agrotkanina. Jednak wbrew pozorom nie są to te same materiały. Czym się różnią. I na jak wiele zdaje się agrowłóknina?

Co wybrać: agrowłókninę czy agrotkaninę?

Najważniejszą różnicą jest gramatura, która wpływa na własności techniczne i użytkowe. Agrowłóknina jest mniej wytrzymała, ale nie mniej przydatna. Wykorzystuje się ją w konkretnych sytuacjach.

Agrowłóknina na chwasty

Przede wszystkim agrowłóknina posiada dużą wytrzymałość, dzięki której chwasty nie są w stanie się przebijać. Szczególnie wykorzystuje się ją pod truskawki czy iglaki, a nawet pod kamienie i korę. Dzięki temu łatwiej też zaplanować sobie uprawę. Agrowłóknina dobrze zatrzymuje wilgoć, zmniejsza możliwość uszkodzenia roślin przez szkodniki.

Agrowłóknina zależnie od pory roku

Agrowłóknina zimowa (30-50 g/m2) o białym kolorze zmniejsza wpływ promieni słonecznych. Dzięki temu chroni rośliny przed wysuszeniem, chłodem. Stosuje się je np. Na różach, winoroślach i warzywach zimujących.

Za to agrowłóknina wiosenna ma o połowę mniejsza gramaturę. Lepiej oddycha, więc nadaje się do młodych roślin. Chroni je, a jednocześnie pozwala na ich wzrost. Najlepiej korzystać z niej gdy temperatura dopiero się stabilizuje

agrowłóknina.

Znacznie kolorów agrowłókniny

Wbrew pozorom kolory agrowłókniny mają swoje konkretne znaczenie. Prezentuje się to następująco:

  • Agrowłóknina biała – zimowa i wiosenna. Chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
  • Agrowłóknina czarna – ściółkowa. Pozwala na lepsze planowanie sadzonek
  • Agrowłóknina brązowa i agrowłóknina zielona – są cieńsze od czarnych. Głównie wykorzystywana ze względów estetycznych. Brązowa pasuje pod korę, a zielona pod trawę.

Podsumowanie

Agrowłóknina i agrotkanina w zamyśle ma pomóc w prowadzeniu ogrodu i uprawy. Jednak konieczne do tego jest odpowiednie wybranie materiału, a także dobre stosowanie agrowłókniny. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać najlepsze rezultaty.